Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają słodycze zdrowe i mogłyby jeść je codziennie. Jednak rodzicom zależy na tym, żeby dziecko odżywiało się racjonalnie i zdrowo. Wciąż poszukujemy nowych możliwości, zamienników i pomysłu na to, jak pogodzić te dwa odmienne stanowiska. Na szczęście w sklepach jest coraz więcej zdrowych słodkości, które są odżywcze, a dzieci lubią ich smak.

Co zamiast cukru w słodyczach?

Cukier jest tym składnikiem, który chcemy szczególnie ograniczać dzieciom. Nie przynosi żadnych zdrowotnych korzyści, jest pustą kalorią, na domiar złego psującą zęby. Dlatego należy wybierać słodycze bez zawartości cukru. Czy to możliwe? Oczywiście, że tak.

Coraz bardziej popularne jest zastępowanie białego cukru zdrowymi słodzikami: erytrolem, ksylitolem czy stewią. Najzdrowszą opcją jest erytrol, ponieważ oprócz tego, że jest naturalny, nie powoduje próchnicy. Mogą go także spożywać osoby z cukrzycą oraz insulinoopornością. Produktami dla dzieci, które możemy znaleźć na sklepowych półkach w zdrowszej wersji są na przykład ciastka, cukierki i lizaki.

Warto pamiętać, że nie chodzi o to, by pozwalać dziecku jeść słodkości w korzystniejsze wersji bezustannie i bez ograniczeń. Warto uczyć zdrowych nawyków i spożywania większej ilości owoców, które też są słodkie. Jednak nie unikniemy słodyczy w diecie dziecka. Dlatego jeśli już muszą tam być, warto by były zdrowe.

Zdrowe przekąski dla dzieci

Oprócz słodyczy dzieci uwielbiają przekąski. Chrupki kukurydziane i jaglane są najczęściej spotykaną ich wersją. Ale na rynku coraz więcej jest innych ciekawych produktów. Chrupki warzywne albo pełnoziarniste w różnych smakach, bez dodatku cukru to bardziej pożywna ich wersja. Chipsy z suszonych owoców albo liofilizowane owoce, jako dodatek do drugiego śniadania, to opcja smaczna i pełna witamin.

Jeśli chodzi o czekoladę, tę również warto podawać dzieciom z głową. Rozsądnie jest wybierać produkty bez cukru, dosładzane słodzikami albo miodem z wysoką zawartością kakao. Nie należy ich jednak nadużywać, ponieważ powodują u dzieci zaparcia.